Εκδήλωση μνήμης και τιμής πραγματοποιήθηκε σήμερα το πρωί στο προαύλιο των φυλακών της Αίγινας από την Τ.Ο. Πειραιά του ΚΚΕ, για τους εκατοντάδες κομμουνιστές και λαϊκούς αγωνιστές που κρατήθηκαν και βασανίστηκαν εκεί. Η εκδήλωση περιελάμβανε ομιλία του Βαγγέλη Μαρούπα, μέλος του Γραφείου της ΕΠ της Κ.Ο. Αττικής του ΚΚΕ και Γραμματέας της Τ.Ε. Πειραιά.
Επίσης μουσική και δρώμενο. Στο χώρο της εκδήλωσης λειτούργησε έκθεση φωτογραφίας και βιβλιοπωλείο. Ακολούθησε πορεία προς το κοινοτάφειο της Αγίας Ειρήνης.
Το σύνολο του περιεχομένου του Aegina Portal είναι πρωτότυπο, αποτέλεσμα δημοσιογραφικής έρευνας και προστατεύεται από τους νόμους περί πνευματικών δικαιωμάτων.
Απαγορεύεται η αντιγραφή ολόκληρου ή μέρους αυτού χωρίς προηγούμενη γραπτή άδεια.
Tune in Apps
Ακούστε το Aegina Portal Talk Radio από το λογαριασμό μας στο Tunein
Μπορείτε επίσης να χρησιμοποιήσετε έναν εξωτερικό player: