Η πρώτη έκθεση ξεκίνησε το 2007, ήταν Οκτώβριος μήνας χωρίς πολύ κίνηση κι όμως η ανταπόκριση ήταν πολύ μεγάλη. Από τότε ο κύριος Μπήτρος είδε να ξεκινάει μία ροή βιβλίων και νέων τίτλων από κατοίκους ή φίλους της Αίγινας που έδειξαν ενδιαφέρον για αυτή την πρωτοβουλία. "Η προσπάθεια αυτή συνεχίστηκε το αμέσως επόμενο καλοκαίρι, τον Αύγουστο του 2008, κατόπιν το 2011 και η τελευταία ήταν πέρσι τον Αύγουστο του 2015. Από πέρυσι μέχρι φέτος, ο κατάλογος αυτός εμπλουτίστηκε με πάρα πολλά βιβλία. Δηλαδή μέσα σε ένα χρόνο, αυτό μου έκανε μεγάλη εντύπωση, βγήκαν πάρα πολά βιβλία και μυθιστορήματα και επιστημονικά βιβλία, όπως επίσης και λογοτεχνικά", λέει ο κύριος Μπήτρος, εξηγώντας ότι ο φοιτητής, ο εκπαιδευτικός ή όποιος θέλει να κάνει μία έρευνα, μπορεί μέσα από την βιβλιογραφία των βιβλίων που περιλαμβάνονται στον κατάλογο, θα ανοίξει πολύ το πεδίο της έρευνάς του. "Είναι ένας κατάλογος ο οποίος είναι κλειδί, ανοίγει κι άλλες πόρτες", λέει χαρακτηριστικά.
Ο κατάλογος που εκδόθηκε φέτος το φθινόπωρο έχει τίτλο: "... πήραν μολύβι και χαρτί". Αναφορικά με την κατηγοριοποίηση του καταλόγου αναφέρει ότι τη "μερίδα του λέοντος" κατέχουν τα ιστορικά βιβλία, ενώ ένα μεγάλο κεφάλαιο είναι ο Καποδίστριας. Είναι τα βιβλία που έχουν να κάνουν με πρόσωπα της Αίγινας, λογοτεχνία, ποίηση, επίσης θρησκευτικά με πολλά από αυτά να αφορούν τον Άγιο Νεκτάριο, παιδική λογοτεχνία, μαγειρική και γεύσεις, τουριστικοί οδηγοί και περιηγητικοί, λευκώματα και οι εργασίες των παιδιών. Δεν αποκλείει επίσης τη μετάφραση του καταλόγου.
Ο κατάλογος αποτελεί μία πρωτοβουλία που συνεχίζει να υπάρχει και να εξελίσσεται όλα αυτά τα χρόνια μέσα από τις προσπάθειες του κυρίου Γιώργου Μπήτρου, χωρίς ουσιαστικά να υποστηρίζεται από κάποιον φορέα..
Ο κύριος Γιώργος Μπήτρος ευχαρίστησε ιδιαίτερα τον κύριο Διονύση Καλαμάρα και το βιβλιοπωλείο "Λυχνάρι".