Ο κύριος Λαβούτας αναφέρθηκε στην οικογένεια της κυρίας Ρηγοπούλου και βέβαια στη μητέρα της Αικατερίνη Σακκιώτου - Ρηγοπούλου, στη μνήμη της οποίας υλοποιείται αυτή η εθελοντική πρωτοβουλία.
Στην έκθεση συμμετέχει επίσης η κυρία Πηνελόπη Κουμασίδου με μία σειρά από πανέμορφα κοπανέλια και αξιόλογες αγιογραφίες. Επίσης τα υπέροχα καραβάκια του θα παρουσιάσει ο κύριος Αριστοτέλης Λεούσης. Για όλη αυτή την προσπάθεια ο κύριος Λαβούτας θέλησε να μεταφέρει τις ευχές του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτη Ύδρας, Σπετσών και Αιγίνης κ.κ. Εφραίμ, επόπτη του νοσοκομείου, και του προέδρου του Δ.Σ. του νοσοκομείου πατέρα Αμφιλόχιου Γελαδάκη.
"Οι προσπάθειες αυτές που κάνουμε, τονίζω, είναι καθαρά για όλους μας. Το νοσοκομείο ανήκει σε όλους μας, δεν ανήκει στο εκάστοτε Διοικητικό Συμβούλιο, γι' αυτό θα έλεγα έχουμε υποχρέωση να συμβάλουμε με το δικό μας τρόπο ο καθένας, να μείνει ανοιχτό το νοσοκομείο. Το νοσοκομείο σώζει ζωές και θα σώζει ζωές. Έχει τη δυνατότητα να ανταπεξέλθει σε επείγοντα περιστατικά", εξηγώντας ότι τόσο το ιατρικό προσωπικό, όσο και οι νοσηλευτές του νοσοκομείου βρίσκονται σε 24ωρη ετοιμότητα.
Παρέθεσε επίσης τις υπηρεσίες που παρέχει το νοσοκομείο, αλλά και το κοινωνικό έργο που επιτελεί παρέχοντας ιατρική φροντίδα σε κατοίκους του νησιού που δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα.
"Έχουμε ανάγκη και από το μισό ευρώ", λέει χαρακτηριστικά ο κύριος Λαβούτας, συμπληρώνοντας ότι υπάρχει ανάγκη σε είδη: "Ακόμη - ακόμη και σε σεντόνια και σε εμαξιλαροθήκες. "Τα πάντα έχουμε ανάγκη" λέει, τονίζοντας ξανά ότι "Το νοσοκομείο είναι όλων μας".