Στόχος του φεστιβάλ, που οργάνωσε και οραματίστηκε για πρώτη φορά η ηθοποιός Άννα Γεραλή, είναι να προσφέρει βραδιές με καλές θεατρικές παραστάσεις από θεατρικά σχήματα που καταγράφουν μία αξιόλογη πορεία. Η Οργανωτική Επιτροπή 6ου Φεστιβάλ Θεάτρου Αίγινας είναι: Γιάννης Ζορμπάς, Γιώργος Μπήτρος, Μαίρη Σταυρίδου, Ανέστης Κορνέζος, Βαγγέλης Πιτσιλός, Δέσποινα Γιαννούλη, Μάρθα Χαρτοφύλακα, Ρούλα Σαράντου. Συνδιοργάνωση: Περιφέρεια Αττικής, Κοινωφελής Επιχείρηση Δήμου Αίγινας (ΚΕΔΑ).
Οι τιμές των εισιτηρίων για κάθε παράσταση καθορίζονται από τους θιάσους. Προπώληση εισιτηρίων: Βιβλιοπωλείο "Λυχνάρι", Αίγινα. Ώρα Έναρξης Παραστάσεων: 21:15.