Το μετάλλιο ήρθε δικαιώνοντας προπονητικό team και συναθλητές για τις θυσίες που κάνουν τόσα χρόνια χωρίς υποδομές. Σαφώς και μπορούμε να μιλάμε για την "άνοιξη" του στίβου της Αίγινας, μία άνοιξη που δεν είναι καθόλου τυχαία. Ας μην ξεχνάμε ότι πέρυσι τέτοια εποχή ο Ζαννής Λυκούρης, μετά την επιτυχία του στο πανελλήνιο πρωτάθλημα εφήβων κατάφερε να πάρει την έκτη θέση στην Ελλάδα και στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Νέων (20-23 ετών) !, κατετάγη και 13ος στο πανελλήνιο ανδρών που έγινε στο ολυμπιακό στάδιο της Αθήνας στο αγώνισμα των 400 ΕΜΠ τις επιτυχίες του Αλέξη Ρανσόν, της Γεωργίας Φουρναράκου που μάλλον πρέπει να ήταν η πρώτη αθλήτρια από την Αίγινα που μπήκε σε τελικό πανελληνίου σε ένα εξαιρετικά τεχνικό άθλημα όπως το άλμα εις ύψος και βέβαια με προπόνηση χωρίς υποδομές.
Η "άνοιξη" του Αιγινήτικου στίβου είναι στην αρχή της. Οι αθλητές μας καταφέρνουν να διακρίνονται ακόμη κι όταν πρέπει να προπονούνται στο καρβουνόχωμα. Ένας από τους αθλητές που μετέχει σε αυτή την άνοιξη είναι ο ταλαντούχος Κώστας Σταυρόπουλος. Στο πρόσφατο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα του Ναυπλίου έφερε την 8η θέση στους παμπαίδες στα 300 μέτρα χρόνο με 39.16. Ο νεαρός Κώστας Σταυρόπουλος μόλις στα τέλη Μαΐου κατέλαβε την πρώτη θέση σε διασυλλογικό με χρόνο 39.41. Βελτίωσε απίστευτα το χρόνο του, δικαιολογώντας με τον καλύτερο τρόπο την πίστη που έχουν οι προπονητές του στις δυνατότητές του.
Τέλος, η Γεωργία Φουρναράκου βελτιώνεται συνεχώς και είναι βέβαιο ότι σε κάποιο επόμενο meeting θα καταφέρει να δείξει την υψηλή ποιότητα των δυνατοτήτων της, πιστοποιώντας μία πολύ υψηλή επίδοση. Αυτοί οι αθλητές, αυτοί οι προπονητές θα πρέπει να είναι και είναι έμπνευση για όλους μας. Και οι τρεις αθλητές, ήταν χθες καλεσμένοι του Σταύρου Ρωπαΐτη στο ραδιόφωνο του Aegina Portal.