Από το Podcasting Feed της αθλητικής εκπομπής Offside στο Aegina Portal
"Άποψη των μελών του Δημοτικού Αθλητικού Οργανισμού ήταν και είναι ακόμη, ότι το γήπεδο δεν μπορεί να λειτουργεί εάν δεν υπάρχει κάποιος άνθρωπος του ΔΑΟΑ εκεί για να ελέγχει το χώρο", είπε ο κύριος Μαρμαρινός, που συμπλήρωσε επίσης ότι το επόμενο διάστημα θα συνταχθεί ένας κανονισμός λειτουργίας του γηπέδου. Σε σχετική ερώτηση ο κύριος Μαρμαρινός απάντησε ότι μέχρι σήμερα δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, εξηγώντας ότι πρόκειται για τους κανόνες που διασφαλίζουν τη σωστή λειτουργία, ενός χώρου που είναι δημοτικός.
Ο κανονισμός λειτουργίας θα προέλθει μέσα από διαβούλευση, στην οποία θα πάρουν μέρος οι άμεσα εμπλεκόμενοι φορείς, δηλαδή οι ομάδες και τα αθλητικά σωματεία που χρησιμοποιούν τους χώρους, ενώ υπάρχει η πρόθεση να προσκληθούν όσοι έχουν διατελέσει πρόεδροι στον ΔΑΟΑ ή ακόμη και κάτοικοι του νησιού που ενδιαφέρονται, ώστε να καταθέσουν τις προτάσεις τους. Πάντως, σύμφωνα με τις δηλώσεις του κ. Σταμάτη Μαρμαρινού στο ραδιόφωνο του Aegina Portal, ανάμεσα στους κανόνες λειτουργίας του γηπέδου θα εφαρμοστεί η κάρτα αθλητή, που θα είναι απαραίτητη προκειμένου κάποιος να εισέλθει στους χώρους τους γηπέδου και να προπονηθεί, ενώ δεν θα επιτρέπεται η παρουσία μικρών παιδιών στο γήπεδο χωρίς την παρουσία είτε των γωνιών τους, είτε του προπονητή τους. Μέσα στο πρώτο 20ήμερο του Απριλίου, ο κανονισμός λειτουργίας αναμένεται να είναι έτοιμος, οπότε και θα περάσει από το Δημοτικό Συμβούλιο.
Ο κύριος Μαρμαρινός αναφέρθηκε επίσης στο έργο του νέου χλοοτάπητα και του ταρτάν του στίβου και τις προσπάθειες που γίνονται ώστε να ολοκληρωθεί μέσα στο καλοκαίρι προκειμένου το γήπεδο να δοθεί στις ομάδες που αγωνίζονται σε αυτό. Εξήγησε τους λόγους που υπάρχουν καθυστερήσεις, όπως ότι έπρεπε να διασφαλιστεί πρώτα η ασφάλεια του γηπέδου και μετά να πάρει άδεια, και αφού πήρε άδεια να προχωρήσουν τα επόμενα στάδια του έργου.