Αύριο θα είναι μία σημαντική ημέρα για τις εξελίξεις του Κτηματολογίου στην Αίγινα, καθώς ένα από τα διευθυντικά στελέχη της εταιρίας θα έχει συνεργασία με τον κύριο Μούρτζη. Σήμερα στο προσωπικό του γραφείου στην Αίγινα προστέθηκαν ακόμη δύο άτομα, ενώ σύμφωνα με τις διαβεβαιώσεις που έχει ο κύριος Μούρτζης από τη Δευτέρα θα προστεθούν ακόμη δύο. "Πιστεύω ότι θα ομαλοποιηθεί η κατάσταση", σημείωσε ο κύριος Μούρτζης. Διαβάστε περισσότερα...
"Θέλω να ενημερώσω ότι στα δημοτικά διαμερίσματα, μετά από πρότασή μου, θα πάνε κλιμάκια, τα οποία θα καθοριστούν μέχρι αύριο και θα γίνει ειδική καταγραφή στα δημοτικά καταστήματα". Ο κύριος Μούρτζης εξηγεί ότι πρόκειται για μία προσπάθεια αποκέντρωσης της καταγραφής, καθώς στελέχη του Κτηματολογίου θα εξυπηρετούν τους πολίτες στα δημοτικά καταστήματα.
Αναφορικά με την παράταση της ημερομηνίας λήξης της καταγραφής, ο κύριος Μούρτζης εξήγησε ότι αυτή η απόφαση θα παρθεί μετά από μελέτη των στατιστικών στοιχείων που είναι διαθέσιμα. Αυτό, επίσης, θα είναι γνωστό αύριο, δηλαδή το ποσοστό καταγραφής που έχει επιτευχθεί μέχρι σήμερα. Σε σχετική ερώτηση ο κύριος Μούρτζης θεωρεί δεδομένο ότι δεν θα είναι δυνατή η καταγραφή του συνόλου της Αίγινας μέχρι την ημερομηνία που έχει οριστεί, στις 3 Φεβρουαρίου, οπότε και θα κάνει αίτημα για παράταση.