Ο κύριος Πτερούδης μιλώντας στο ραδιόφωνο του Aegina Portal εξήγησε ότι η πρόσκληση αφορά όλους τους φίλους της Νέας Δημοκρατίας: "Θα ήθελε όσο το δυνατόν περισσότεροι νεοδημοκράτες να έρθουν στο "Δανάη", για να τον ακούσουν και να συνομιλήσουν μαζί του", είπε ο κύριος Πτερούδης. Σε ερώτηση για το πως προέκυψε η επίσκεψή του στην Αίγινα ο κύριος Πτερούδης είπε: "Η επίσκεψη ήταν δική του ιδέα. Έχει πάει σε πολύ λίγα νησιά, και ένα από αυτά τα λίγα νησιά είναι η Αίγινα και μας κάνει μεγάλη χαρά αυτό".
Ο κύριος Πτερούδης σε ερώτηση για το εάν ο κύριος Μητσοτάκης θα έχει κι άλλες επαφές στο νησί, είπε ότι ο χρόνος της επίσκεψής του στην Αίγινα θα είναι πολύ περιορισμένος. Ο κύριος Μητσοτάκης θα έρθει το απόγευμα στην Αίγινα και θα αναχωρήσει αυθημερόν.