Από την αθλητική εκπομπή Offside στο ραδιόφωνο του Aegina Portal
Η ομάδα βρέθηκε "με την πλάτη στον τοίχο" από την αρχή του πρωταθλήματος, όταν εξαναγκάστηκε να δίνει τους εντός έδρας αγώνες της εκτός του φυσικού της αγωνιστικού χώρου. Ακόμη και έτσι έδειξε ότι δίκαια κέρδισε δύο απανωτές ανόδους και σίγουρα είχε κάθε λόγο να διεκδικεί την παραμονή της στην κατηγορία της Β' ΕΣΚΑΝΑ. Ο αντιπρόεδρος του Α.Ο.Α. Σαρωνικός, αρμόδιος για θέματα μπάσκετ, κ. Γιάννης Ρετσίνας εξηγεί τι συνέβη το βράδυ της Πέμπτης και παρά τη νίκη ήρθε ο υποβιβασμός.
Ο κ. Γιάννης Ρετσίνας προανήγγειλε, μέσω της εκπομπής του Σταύρου Ρωπαΐτη, μία ανοιχτή συνάντηση φορέων της Αίγινας για το μπασκετικό μέλλον του νησιού, καθώς τώρα το εύστοχο ερώτημα είναι ότι ακόμη και εάν τη νέα χρονιά η ομάδα επιστρέψει στο ανοιχτό της Αίγινας, ποιο θα είναι το μέλλον της και βέβαια οι αγωνιστικοί της στόχοι.