Όταν η κυρία Έλλη, δασκάλα του γιου μου, κάποια στιγμή μου είπε: "Έκανες καλή δουλειά, θεωρώντας ότι εκπαιδεύω το μικρό μου της απάντησα: Εγώ εκπαιδεύομαι. Η ματιά μας διασταυρώθηκε κι ένα σιωπηλό χαμόγελο επισφράγισε τα λεγόμενά μας". Είναι το κείμενο που βρίσκεται στην πρώτη σελίδα του βιβλίου με τίτλο "Εύθραυστα Χρόνια", που υπογράφεται με το καλλιτεχνικό ψευδώνυμο Ραφαέλα Μαρνά, της Αιγινήτησσας Μαρίας Κουμπενα. Η παρουσίαση του βιβλίου έγινε την Κυριακή στην αίθουσα του τοπικού συλλόγου των Αγίων Ασώματων από την εκπαιδευτικό κυρία Έλενα Ζέρβα, ενώ κείμενα από το βιβλίο διάβασε η κυρία Μαρία Κουμπενά. Τα "Εύθραυστα Χρόνια" αποτελούν μία σειρά από αφηγήσεις για μικρούς και μεγάλους."Εύθραυστα Χρόνια" και είναι το τρίτο βιβλίο της. Έχει εικονογραφηθεί από την ίδια και τα έσοδα του θα βοηθήσουν τόσο τις ανάγκες του συλλόγου "Αίγινα Εθελοντής", όσο και άλλων συλλόγων της Αίγινας.